Tutustu Vibromera.com-sivustoon — uuteen kansainväliseen verkkosivustoomme. Käy Vibromera.com-sivustolla →

Ilmainen suunnittelutyökalu

Tiheys-/massa-/tilavuuslaskuri

Ratkaise tiheys, massa tai tilavuus. Yli 30 materiaalin esiasetus, muotoon perustuva tilavuuslaskuri, kelluvuustarkistus ja usean yksikön tulostus.

ρ = m / V Yli 30 materiaalia Muodon tilavuus Kelluvuus
Pikaesiasetukset

Tulokset

Tiheys ρ
—
Massa m
—
Tilavuus V
—
Paino (useita yksiköitä)
—
Ominaispaino
—
Kelluvuus vedessä
—

Peruskaavat

Muoto- ja tilavuuskaavat

Kelluvuus

Kappale kelluu, jos ρ_objekti < ρ_neste. Uponneen kappaleen nettopaino = m×g − ρ_neste×V×g.

Käytännön esimerkki

Esimerkki — Teräksinen ontto sylinteri (putki)

Annettu: Ulkohalkaisija = 100 mm, sisähalkaisija = 80 mm, pituus = 500 mm, ρ = 7850 kg/m³

V = π×(50²−40²)×500 = π×(2500−1600)×500 = 1 413 717 mm³ = 0,001414 m³

m = 7850 × 0,001414 = 11,1 kg = 24,4 lb

Paino vedessä: F_b = 1000 × 0,001414 × 9,81 = 13,87 N → upotettu paino = 95,0 N

Materiaalitiheystietokanta

Materiaalikg/m³g/cm³lb/ft³
Hiiliteräs7,8507.85490
Ruostumaton 3047,9307.93495
Ruostumaton 3168,0008.00499
Valurauta (harmaa)7,2007.20449
Alumiini 60612,7002.70169
Alumiini 70752,8102.81175
Kupari8,9008.90556
Messinki8,5008.50531
Pronssi8,8008.80549
Titaani4,5104.51282
Magnesium1,7401.74109
Nousu11,34011.34708
Nikkeli8,9088.91556
Kulta19,30019.301,205
HDPE9200.9257
PVC1,4001.4087
PTFE (teflon)2,2002.20137
Betoni2,5002.50156
Lasi2,2002.20137
Tammipuu6000.6037
Vesi (20 °C)1,0001.0062.4
Merivesi1,0251.02564.0
Dieselpolttoaine8700.8754.3

Density (ρ) is mass per unit volume. Common units: kg/m³ (SI), g/cm³ (CGS), lb/ft³ (imperial). Measured by weighing a known volume, or using Archimedes' principle (water displacement).

1 g/cm³ = 1000 kg/m³. Water at 4°C has ρ = 1000 kg/m³ exactly.

m = ρ × V

Example: Steel block 200×100×50 mm. V = 200×100×50 = 1,000,000 mm³ = 0.001 m³. m = 7850 × 0.001 = 7.85 kg.

Select a shape (cube, cylinder, sphere, cone, hollow cylinder) and enter dimensions in mm. Volume is auto-calculated and converted to m³.

  • Cube: V = a × b × h
  • Cylinder: V = π × R² × h
  • Hollow cylinder: V = π × (R² − r²) × h
  • Sphere: V = 4/3 × π × R³
  • Cone: V = 1/3 × π × R² × h

Buoyancy force = ρ_fluid × V_object × g. An object floats if ρ_object < ρ_fluid.

Submerged weight = Weight − Buoyancy = (ρ_object − ρ_fluid) × V × g.

Example: 1 L steel in water: Weight = 76.9 N, Buoyancy = 9.81 N, Submerged = 67.1 N.

Specific gravity (SG) = ρ_material / ρ_water. It is dimensionless. SG > 1 means denser than water (sinks). SG < 1 means lighter (floats).

  • Steel: SG ≈ 7.85
  • Aluminum: SG ≈ 2.70
  • Oak wood: SG ≈ 0.60 (floats)
  • HDPE: SG ≈ 0.92 (floats)

Tällä sivulla kuvatut menetelmät on kehittänyt ja kenttätestannut Vibromera-tiimi Balanset-1A-laitteella, joka on kannettava kaksikanavainen tasapainotuslaite ja tärinäanalysaattori roottoreiden tasapainotukseen paikan päällä.

Vibromera — Kannettava tasapainotus & tärinäanalyysi
Ammattimaiset kenttätasapainotuslaitteet. Käytössä yli 50 maassa.
Lue lisää Vibromeran tasapainotuslaitteista
Luokat:

Nikolai Shelkovenko

Nikolai Shelkovenko

Nikolai Shelkovenko on värähtelyanalyysi-insinööri sekä Vibromeran perustaja ja toimitusjohtaja. Yli 15 vuoden ajan hän on tasapainottanut pyöriviä koneita kentällä eikä koepenkissä: silppureita, teollisuuspuhaltimia, murskaimia, linkoja, akseleita ja karoja. Juuri tästä työstä Balanset-laitteet ovat syntyneet — ne suunniteltiin työkaluksi, jonka asiantuntija voi kantaa koneen luo ja jota hän voi käyttää yksin paikan päällä, ei laboratoriolaitteiksi. Vibromera perustettiin vuonna 2017, ja vuodesta 2023 lähtien sen kotipaikka on ollut Porto Portugalissa. Balanset-sarjan kehitys, kokoonpano ja tuki tapahtuvat täällä. Lippulaivalaite on Balanset-1A, kannettava analysaattori yhden ja kahden tason tasapainotukseen sekä värähtelydiagnostiikkaan. Nikolai osallistuu henkilökohtaisesti asiakastukeen, vaikeiden tasapainotustapausten ratkaisemiseen ja ohjelmiston kehittämiseen. Hän palvelee asiakkaita ympäri maailmaa, millä tahansa kielellä.

WhatsApp
Balanset-1A · €1975Kysy insinööriltä