Descoperiți Vibromera.com — noul nostru site internațional. Vizitați Vibromera.com →

Instrument de inginerie gratuit

Calculator densitate / masă / volum

Rezolvă pentru oricare dintre densitate, masă sau volum. Peste 30 de presetări de materiale, calculator de volum bazat pe formă, verificare a flotabilității și afișare în multiple unități.

ρ = m / V Peste 30 de materiale Volumul formei Flotabilitate
Presetări rapide

Rezultate

Densitatea ρ
—
Masă m
—
Volumul V
—
Greutate (unități multiple)
—
Greutate specifică
—
Flotabilitate în apă
—

Formule fundamentale

Formule pentru volumul formelor

Flotabilitate

Un obiect plutește dacă ρ_obiect < ρ_fluid. Greutatea netă scufundată = m×g − ρ_fluid×V×g.

Exemplu practic

Exemplu — Cilindru (țeavă) gol din oțel

Dat: Diametru exterior = 100 mm, Diametru interior = 80 mm, Lungime = 500 mm, ρ = 7850 kg/m³

V = π×(50²−40²)×500 = π×(2500−1600)×500 = 1.413.717 mm³ = 0,001414 m³

m = 7850 × 0,001414 = 11,1 kg = 24,4 lb

Greutate în apă: F_b = 1000 × 0,001414 × 9,81 = 13,87 N → greutate scufundată = 95,0 N

Baza de date privind densitatea materialelor

Materialkg/m³g/cm³lb/ft³
Oțel carbon7,8507.85490
Oțel inoxidabil 3047,9307.93495
Oțel inoxidabil 3168,0008.00499
Fontă (gri)7,2007.20449
Aluminiu 60612,7002.70169
Aluminiu 70752,8102.81175
Cupru8,9008.90556
Alamă8,5008.50531
Bronz8,8008.80549
Titan4,5104.51282
Magneziu1,7401.74109
Pas11,34011.34708
Nichel8,9088.91556
Aur19,30019.301,205
HDPE9200.9257
PVC1,4001.4087
PTFE (teflon)2,2002.20137
Beton2,5002.50156
Sticlă2,2002.20137
Lemn de stejar6000.6037
Apă (20°C)1,0001.0062.4
Apă de mare1,0251.02564.0
Motorină8700.8754.3

Density (ρ) is mass per unit volume. Common units: kg/m³ (SI), g/cm³ (CGS), lb/ft³ (imperial). Measured by weighing a known volume, or using Archimedes' principle (water displacement).

1 g/cm³ = 1000 kg/m³. Water at 4°C has ρ = 1000 kg/m³ exactly.

m = ρ × V

Example: Steel block 200×100×50 mm. V = 200×100×50 = 1,000,000 mm³ = 0.001 m³. m = 7850 × 0.001 = 7.85 kg.

Select a shape (cube, cylinder, sphere, cone, hollow cylinder) and enter dimensions in mm. Volume is auto-calculated and converted to m³.

  • Cube: V = a × b × h
  • Cylinder: V = π × R² × h
  • Hollow cylinder: V = π × (R² − r²) × h
  • Sphere: V = 4/3 × π × R³
  • Cone: V = 1/3 × π × R² × h

Buoyancy force = ρ_fluid × V_object × g. An object floats if ρ_object < ρ_fluid.

Submerged weight = Weight − Buoyancy = (ρ_object − ρ_fluid) × V × g.

Example: 1 L steel in water: Weight = 76.9 N, Buoyancy = 9.81 N, Submerged = 67.1 N.

Specific gravity (SG) = ρ_material / ρ_water. It is dimensionless. SG > 1 means denser than water (sinks). SG < 1 means lighter (floats).

  • Steel: SG ≈ 7.85
  • Aluminum: SG ≈ 2.70
  • Oak wood: SG ≈ 0.60 (floats)
  • HDPE: SG ≈ 0.92 (floats)

Procedurile descrise în această pagină au fost dezvoltate și testate pe teren de echipa Vibromera cu ajutorul Balanset-1A, un balansor portabil cu două canale și analizor de vibrații pentru echilibrarea rotoarelor la fața locului.

Vibromera — Echilibrare portabilă & Analiză a vibrațiilor
Instrumente profesionale de echilibrare pe teren. Utilizate în peste 50 de țări.
Aflați mai multe despre instrumentele de echilibrare Vibromera
Categorii:

Nikolai Shelkovenko

Nikolai Shelkovenko

Nikolai Shelkovenko este inginer în analiza vibrațiilor, fondator și director general al Vibromera. De peste 15 ani echilibrează echipamente rotative pe teren, nu pe un stand de probă: tocătoare, ventilatoare industriale, concasoare, centrifuge, arbori și axe portsculă. Din această muncă s-au născut instrumentele Balanset — au fost concepute ca o unealtă pe care specialistul o poate duce la mașină și o poate folosi singur, la fața locului, nu ca echipament de laborator. Vibromera a fost fondată în 2017 și, din 2023, are sediul în Porto, Portugalia. Aici au loc dezvoltarea, asamblarea și asistența pentru gama Balanset. Instrumentul de vârf este Balanset-1A, un analizor portabil pentru echilibrarea într-un plan și în două plane și pentru diagnosticarea vibrațiilor. Nikolai se implică personal în asistența pentru clienți, în rezolvarea cazurilor dificile de echilibrare și în dezvoltarea software-ului. Lucrează cu clienți din întreaga lume, în orice limbă.

WhatsApp
Balanset-1A - €1975Întrebați inginerul