Mød Vibromera.com — vores nye internationale hjemmeside. Besøg Vibromera.com →

Gratis ingeniørværktøj

Densitet / Masse / Volumenberegner

Løs for enten densitet, masse eller volumen. 30+ materialeforudindstillinger, formbaseret volumenberegner, opdriftskontrol og output til flere enheder.

ρ = m / V 30+ materialer Formvolumen Opdrift
Hurtige forudindstillinger

Resultater

Densitet ρ
—
Masse m
—
Volumen V
—
Vægt (flere enheder)
—
Specifik tyngdekraft
—
Opdrift i vand
—

Grundlæggende formler

Formler for form og volumen

Opdrift

Et objekt flyder, hvis ρ_object < ρ_fluid. Den nedsænkede nettovægt = m×g − ρ_fluid×V×g.

Praktisk eksempel

Eksempel — Hul cylinder (rør) af stål

Givet: Ydre diameter=100 mm, inderdiameter=80 mm, længde=500 mm, ρ=7850 kg/m³

V = π×(50²−40²)×500 = π×(2500−1600)×500 = 1.413.717 mm³ = 0,001414 m³

m = 7850 × 0,001414 = 11,1 kg = 24,4 pund

Vægt i vand: F_b = 1000 × 0,001414 × 9,81 = 13,87 N → nedsænket vægt = 95,0 N

Database over materialedensitet

Materialekg/m³g/cm³lb/ft³
Kulstofstål7,8507.85490
Rustfrit stål 3047,9307.93495
Rustfrit stål 3168,0008.00499
Støbejern (grå)7,2007.20449
Aluminium 60612,7002.70169
Aluminium 70752,8102.81175
Kobber8,9008.90556
Messing8,5008.50531
Bronze8,8008.80549
Titanium4,5104.51282
Magnesium1,7401.74109
Stigning11,34011.34708
Nikkel8,9088.91556
Guld19,30019.301,205
HDPE9200.9257
PVC1,4001.4087
PTFE (teflon)2,2002.20137
Beton2,5002.50156
Glas2,2002.20137
Egetræ6000.6037
Vand (20°C)1,0001.0062.4
Havvand1,0251.02564.0
Dieselbrændstof8700.8754.3

Density (ρ) is mass per unit volume. Common units: kg/m³ (SI), g/cm³ (CGS), lb/ft³ (imperial). Measured by weighing a known volume, or using Archimedes' principle (water displacement).

1 g/cm³ = 1000 kg/m³. Water at 4°C has ρ = 1000 kg/m³ exactly.

m = ρ × V

Example: Steel block 200×100×50 mm. V = 200×100×50 = 1,000,000 mm³ = 0.001 m³. m = 7850 × 0.001 = 7.85 kg.

Select a shape (cube, cylinder, sphere, cone, hollow cylinder) and enter dimensions in mm. Volume is auto-calculated and converted to m³.

  • Cube: V = a × b × h
  • Cylinder: V = π × R² × h
  • Hollow cylinder: V = π × (R² − r²) × h
  • Sphere: V = 4/3 × π × R³
  • Cone: V = 1/3 × π × R² × h

Buoyancy force = ρ_fluid × V_object × g. An object floats if ρ_object < ρ_fluid.

Submerged weight = Weight − Buoyancy = (ρ_object − ρ_fluid) × V × g.

Example: 1 L steel in water: Weight = 76.9 N, Buoyancy = 9.81 N, Submerged = 67.1 N.

Specific gravity (SG) = ρ_material / ρ_water. It is dimensionless. SG > 1 means denser than water (sinks). SG < 1 means lighter (floats).

  • Steel: SG ≈ 7.85
  • Aluminum: SG ≈ 2.70
  • Oak wood: SG ≈ 0.60 (floats)
  • HDPE: SG ≈ 0.92 (floats)

Procedurerne beskrevet på denne side blev udviklet og felttestet af Vibromera-teamet ved hjælp af Balanset-1A, en bærbar tokanals afbalanceringsenhed og vibrationsanalysator til afbalancering af rotorer på stedet.

Vibromera — Bærbar balancering og vibrationsanalyse
Professionelle feltbalanceringsinstrumenter. Anvendes i over 50 lande.
Læs mere om Vibromeras balanceringsinstrumenter
Kategorier:

Nikolai Shelkovenko

Nikolai Shelkovenko

Nikolai Shelkovenko er vibrationsanalyseingeniør samt stifter og direktør for Vibromera. I mere end 15 år har han afbalanceret roterende udstyr i marken frem for på en prøvebænk: flismaskiner, industriventilatorer, knusere, centrifuger, aksler og spindler. Det er dette arbejde, Balanset-instrumenterne er vokset ud af — de blev udviklet som et værktøj, en specialist kan tage med hen til maskinen og bruge alene på stedet, ikke som laboratorieudstyr. Vibromera blev grundlagt i 2017 og har siden 2023 haft base i Porto i Portugal. Udvikling, montage og support af Balanset-serien foregår her. Flagskibet er Balanset-1A, en bærbar analysator til afbalancering i ét og to planer og til vibrationsdiagnostik. Nikolai deltager personligt i kundesupporten, i arbejdet med vanskelige afbalanceringsopgaver og i udviklingen af softwaren. Han arbejder med kunder over hele verden, på ethvert sprog.

WhatsApp
Balanset-1A · €1975Spørg ingeniøren