Upoznajte Vibromera.com — našu novu međunarodnu web stranicu. Posjetite Vibromera.com →

Besplatan Inženjerski Alat

Kalkulator gustoće / mase / zapremine

Riješite za gustoću, masu ili volumen. 30+ unaprijed postavljenih materijala, kalkulator volumena prema obliku, provjera uzgona i višenitni izlaz.

ρ = m / V 30+ materijala Zapremina oblika Uzgon
Brze unaprijed postavljene vrijednosti

Rezultati

Gustoća ρ
—
Masa m
—
Zapremina V
—
Težina (više jedinica)
—
Specifična težina
—
Uzgon u vodi
—

Osnovne formule

Formule za zapreminu oblika

Uzgon

Predmet pluta ako je ρ_object < ρ_fluid. Neto potopljena težina = m×g − ρ_fluid×V×g.

Praktični primjer

Primer — Čelična šupalja cilindar (cev)

Zadano: OD=100mm, ID=80mm, dužina=500mm, ρ=7850 kg/m³

V = π×(50²−40²)×500 = π×(2500−1600)×500 = 1.413.717 mm³ = 0,001414 m³

m = 7850 × 0,001414 = 11,1 kg = 24,4 lb

Težina u vodi: F_b = 1000 × 0,001414 × 9,81 = 13,87 N → uronjena težina = 95,0 N

Baza podataka gustine materijala

Materijalkg/m³g/cm³lb/ft³
Ugljenični čelik7,8507.85490
Nehrđajući čelik 3047,9307.93495
Nehrđajući čelik 3168,0008.00499
Liveno gvožđe (Sivo)7,2007.20449
Aluminijum 60612,7002.70169
Aluminijum 70752,8102.81175
Bakar8,9008.90556
Mjed8,5008.50531
Bronza8,8008.80549
Titanijum4,5104.51282
Magnezijum1,7401.74109
Korak11,34011.34708
Nikl8,9088.91556
Zlato19,30019.301,205
HDPE9200.9257
PVC1,4001.4087
PTFE (teflon)2,2002.20137
Beton2,5002.50156
Staklo2,2002.20137
Hrastovo drvo6000.6037
Voda (20°C)1,0001.0062.4
Morska voda1,0251.02564.0
Dizel gorivo8700.8754.3

Density (ρ) is mass per unit volume. Common units: kg/m³ (SI), g/cm³ (CGS), lb/ft³ (imperial). Measured by weighing a known volume, or using Archimedes' principle (water displacement).

1 g/cm³ = 1000 kg/m³. Water at 4°C has ρ = 1000 kg/m³ exactly.

m = ρ × V

Example: Steel block 200×100×50 mm. V = 200×100×50 = 1,000,000 mm³ = 0.001 m³. m = 7850 × 0.001 = 7.85 kg.

Select a shape (cube, cylinder, sphere, cone, hollow cylinder) and enter dimensions in mm. Volume is auto-calculated and converted to m³.

  • Cube: V = a × b × h
  • Cylinder: V = π × R² × h
  • Hollow cylinder: V = π × (R² − r²) × h
  • Sphere: V = 4/3 × π × R³
  • Cone: V = 1/3 × π × R² × h

Buoyancy force = ρ_fluid × V_object × g. An object floats if ρ_object < ρ_fluid.

Submerged weight = Weight − Buoyancy = (ρ_object − ρ_fluid) × V × g.

Example: 1 L steel in water: Weight = 76.9 N, Buoyancy = 9.81 N, Submerged = 67.1 N.

Specific gravity (SG) = ρ_material / ρ_water. It is dimensionless. SG > 1 means denser than water (sinks). SG < 1 means lighter (floats).

  • Steel: SG ≈ 7.85
  • Aluminum: SG ≈ 2.70
  • Oak wood: SG ≈ 0.60 (floats)
  • HDPE: SG ≈ 0.92 (floats)

Procedure opisane na ovoj stranici razvio je i terenski testirao tim Vibromera koristeći Balanset-1A, prenosivi dvokanalni balanser i analizator vibracija za balansiranje rotora na licu mjesta.

Vibromera — Prenosivo Balansiranje & Analiza Vibracija
Profesionalni instrumenti za terenske radove balansiranja. Korišteni u 50+ zemalja.
Saznajte više o uređajima za balansiranje Vibromera
Kategorije:

Nikolai Shelkovenko

Nikolai Shelkovenko

Nikolai Shelkovenko je inženjer analize vibracija te osnivač i izvršni direktor kompanije Vibromera. Više od 15 godina balansira rotacionu opremu na terenu, a ne na ispitnom stolu: malčere, industrijske ventilatore, drobilice, centrifuge, vratila i vretena. Upravo je iz tog rada nastala serija instrumenata Balanset — osmišljeni su kao alat koji stručnjak može ponijeti do mašine i njime raditi sam, na licu mjesta, a ne kao laboratorijska oprema. Vibromera je osnovana 2017. godine, a od 2023. sjedište joj je u Portu u Portugalu. Ovdje se odvijaju razvoj, sklapanje i podrška za liniju Balanset. Vodeći instrument je Balanset-1A, prijenosni analizator za balansiranje u jednoj i dvije ravni te za vibracijsku dijagnostiku. Nikolai lično učestvuje u podršci korisnicima, u rješavanju složenih slučajeva balansiranja i u razvoju softvera. Radi s korisnicima širom svijeta, na bilo kojem jeziku.

WhatsApp
Balanset-1A · €1975Pitajte inženjera