Kenali Vibromera.com — laman web antarabangsa baharu kami. Lawati Vibromera.com →

Alat Kejuruteraan Percuma

Kalkulator Ketumpatan / Jisim / Isipadu

Cari satu nilai bagi ketumpatan, jisim atau isipadu. 30+ pratetap bahan, kalkulator isipadu berasaskan bentuk, pemeriksaan keapungan dan hasil berbilang unit.

ρ = m / V 30+ Bahan Isipadu Bentuk Keapungan
Pratetap pantas

Keputusan

Ketumpatan ρ
—
Jisim m
—
Jilid V
—
Berat (berbilang unit)
—
Graviti Tentu
—
Keapungan dalam Air
—

Formula Asas

Formula Isipadu Bentuk

Keapungan

Suatu objek terapung jika ρ_objek < ρ_fluid. Berat bersih tenggelam = m×g − ρ_fluid×V×g.

Contoh Praktikal

Contoh — Silinder berongga keluli (paip)

Diberi: OD=100mm, ID=80mm, Panjang=500mm, ρ=7850 kg/m³

V = π×(50²−40²)×500 = π×(2500−1600)×500 = 1,413,717 mm³ = 0.001414 m³

m = 7850 × 0.001414 = 11.1 kg = 24.4 paun

Berat dalam air: F_b = 1000 × 0.001414 × 9.81 = 13.87 N → berat tenggelam = 95.0 N

Pangkalan Data Ketumpatan Bahan

bahankg/m³g/cm³paun/kaki padu
Keluli Karbon7,8507.85490
Keluli tahan karat 3047,9307.93495
Keluli tahan karat 3168,0008.00499
Besi Tuang (Kelabu)7,2007.20449
Aluminium 60612,7002.70169
Aluminium 70752,8102.81175
Tembaga8,9008.90556
Tembaga8,5008.50531
Gangsa8,8008.80549
Titanium4,5104.51282
Magnesium1,7401.74109
Plumbum11,34011.34708
Nikel8,9088.91556
Emas19,30019.301,205
HDPE9200.9257
PVC1,4001.4087
PTFE (Teflon)2,2002.20137
Konkrit2,5002.50156
Kaca2,2002.20137
Kayu Oak6000.6037
Air (20°C)1,0001.0062.4
Air laut1,0251.02564.0
Bahan Api Diesel8700.8754.3

Density (ρ) is mass per unit volume. Common units: kg/m³ (SI), g/cm³ (CGS), lb/ft³ (imperial). Measured by weighing a known volume, or using Archimedes' principle (water displacement).

1 g/cm³ = 1000 kg/m³. Water at 4°C has ρ = 1000 kg/m³ exactly.

m = ρ × V

Example: Steel block 200×100×50 mm. V = 200×100×50 = 1,000,000 mm³ = 0.001 m³. m = 7850 × 0.001 = 7.85 kg.

Select a shape (cube, cylinder, sphere, cone, hollow cylinder) and enter dimensions in mm. Volume is auto-calculated and converted to m³.

  • Cube: V = a × b × h
  • Cylinder: V = π × R² × h
  • Hollow cylinder: V = π × (R² − r²) × h
  • Sphere: V = 4/3 × π × R³
  • Cone: V = 1/3 × π × R² × h

Buoyancy force = ρ_fluid × V_object × g. An object floats if ρ_object < ρ_fluid.

Submerged weight = Weight − Buoyancy = (ρ_object − ρ_fluid) × V × g.

Example: 1 L steel in water: Weight = 76.9 N, Buoyancy = 9.81 N, Submerged = 67.1 N.

Specific gravity (SG) = ρ_material / ρ_water. It is dimensionless. SG > 1 means denser than water (sinks). SG < 1 means lighter (floats).

  • Steel: SG ≈ 7.85
  • Aluminum: SG ≈ 2.70
  • Oak wood: SG ≈ 0.60 (floats)
  • HDPE: SG ≈ 0.92 (floats)

Prosedur yang diterangkan pada halaman ini telah dibangunkan dan diuji di lapangan oleh pasukan Vibromera menggunakan Balanset-1A, iaitu pengimbang dua saluran mudah alih dan penganalisis getaran untuk pengimbangan rotor di tapak.

Vibromera — Analisis Pengimbangan & Getaran Mudah Alih
Instrumen pengimbangan medan profesional. Digunakan di lebih 50 buah negara.
Ketahui lebih lanjut tentang alat pengimbang Vibromera
Kategori:

Nikolai Shelkovenko

Nikolai Shelkovenko

Nikolai Shelkovenko ialah jurutera analisis getaran serta pengasas dan Ketua Pegawai Eksekutif (CEO) Vibromera. Selama lebih 15 tahun, beliau telah mengimbangi peralatan berputar terus di lapangan berbanding di bangku ujian: mulcher, kipas industri, penghancur, sentrifug, aci dan gelendong. Kerja inilah yang menjadi asal usul instrumen Balanset — ia direka sebagai alat yang boleh dibawa oleh pakar terus ke mesin dan digunakan bersendirian, di tapak, bukan sebagai peralatan makmal. Vibromera diasaskan pada 2017 dan telah berpangkalan di Porto, Portugal, sejak 2023. Pembangunan, pemasangan dan sokongan siri Balanset semuanya dijalankan di sini. Instrumen unggulan kami ialah Balanset-1A, penganalisis mudah alih untuk pengimbangan satu dan dua satah serta diagnostik getaran. Nikolai terlibat secara peribadi dalam sokongan pelanggan, menyelesaikan kes pengimbangan yang sukar, dan dalam pembangunan perisian. Beliau bekerja dengan pelanggan di seluruh dunia, dalam apa jua bahasa.

WhatsApp
Balanset-1A · €1975Tanya jurutera