Møt Vibromera.com — vår nye internasjonale nettside. Besøk Vibromera.com →

Gratis ingeniørverktøy

Tetthet / Masse / Volum Kalkulator

Løs for tetthet, masse eller volum. 30+ forhåndsinnstillinger for materialer, formbasert volumkalkulator, oppdriftskontroll og utdata for flere enheter.

ρ = m / V 30+ materialer Formvolum Oppdrift
Hurtigforhåndsinnstillinger

Resultater

Tetthet ρ
-
Masse m
-
Bind V
-
Vekt (flere enheter)
-
Spesifikk tyngdekraft
-
Oppdrift i vann
-

Grunnleggende formler

Formler for form og volum

Oppdrift

Et objekt flyter hvis ρ_objekt < ρ_fluid. Nettovekten under vann = m×g − ρ_fluid×V×g.

Praktisk eksempel

Eksempel — Hul sylinder av stål (rør)

Gitt: Ytterdiameter=100 mm, innerdiameter=80 mm, lengde=500 mm, ρ=7850 kg/m³

V = π×(50²−40²)×500 = π×(2500−1600)×500 = 1 413 717 mm³ = 0,001414 m³

m = 7850 × 0,001414 = 11,1 kg = 24,4 pund

Vekt i vann: F_b = 1000 × 0,001414 × 9,81 = 13,87 N → vekt under vann = 95,0 N

Database over materialtetthet

Materialekg/m³g/cm³lb/ft³
Karbonstål7,8507.85490
Rustfritt stål 3047,9307.93495
Rustfritt stål 3168,0008.00499
Støpejern (grått)7,2007.20449
Aluminium 60612,7002.70169
Aluminium 70752,8102.81175
Kopper8,9008.90556
Messing8,5008.50531
Bronse8,8008.80549
Titan4,5104.51282
Magnesium1,7401.74109
Stigning11,34011.34708
Nikkel8,9088.91556
Gull19,30019.301,205
HDPE9200.9257
PVC1,4001.4087
PTFE (teflon)2,2002.20137
Betong2,5002.50156
Glass2,2002.20137
Eikeved6000.6037
Vann (20°C)1,0001.0062.4
Sjøvann1,0251.02564.0
Dieseldrivstoff8700.8754.3

Density (ρ) is mass per unit volume. Common units: kg/m³ (SI), g/cm³ (CGS), lb/ft³ (imperial). Measured by weighing a known volume, or using Archimedes' principle (water displacement).

1 g/cm³ = 1000 kg/m³. Water at 4°C has ρ = 1000 kg/m³ exactly.

m = ρ × V

Example: Steel block 200×100×50 mm. V = 200×100×50 = 1,000,000 mm³ = 0.001 m³. m = 7850 × 0.001 = 7.85 kg.

Select a shape (cube, cylinder, sphere, cone, hollow cylinder) and enter dimensions in mm. Volume is auto-calculated and converted to m³.

  • Cube: V = a × b × h
  • Cylinder: V = π × R² × h
  • Hollow cylinder: V = π × (R² − r²) × h
  • Sphere: V = 4/3 × π × R³
  • Cone: V = 1/3 × π × R² × h

Buoyancy force = ρ_fluid × V_object × g. An object floats if ρ_object < ρ_fluid.

Submerged weight = Weight − Buoyancy = (ρ_object − ρ_fluid) × V × g.

Example: 1 L steel in water: Weight = 76.9 N, Buoyancy = 9.81 N, Submerged = 67.1 N.

Specific gravity (SG) = ρ_material / ρ_water. It is dimensionless. SG > 1 means denser than water (sinks). SG < 1 means lighter (floats).

  • Steel: SG ≈ 7.85
  • Aluminum: SG ≈ 2.70
  • Oak wood: SG ≈ 0.60 (floats)
  • HDPE: SG ≈ 0.92 (floats)

Prosedyrene som er beskrevet på denne siden, ble utviklet og testet i felt av Vibromera-teamet med Balanset-1A, en bærbar tokanals balanserer og vibrasjonsanalysator for balansering av rotorer på stedet.

Vibromera — Bærbar balansering og vibrasjonsanalyse
Profesjonelle feltbalanseringsinstrumenter. Brukes i over 50 land.
Les mer om Vibromeras balanseringsinstrumenter
Kategorier:

Nikolai Shelkovenko

Nikolai Shelkovenko

Nikolai Shelkovenko er vibrasjonsanalyseingeniør samt grunnlegger og daglig leder i Vibromera. I mer enn 15 år har han balansert roterende utstyr ute i felt i stedet for på en prøvebenk: mulchmaskiner, industrivifter, knusere, sentrifuger, aksler og spindler. Det er ut av dette arbeidet Balanset-instrumentene har vokst — de ble utformet som et verktøy en fagperson kan ta med til maskinen og bruke alene på stedet, ikke som laboratorieutstyr. Vibromera ble grunnlagt i 2017 og har siden 2023 hatt base i Porto i Portugal. Utvikling, montering og støtte for Balanset-serien skjer her. Flaggskipet er Balanset-1A, en bærbar analysator for balansering i ett og to plan og for vibrasjonsdiagnostikk. Nikolai deltar personlig i kundestøtten, i arbeidet med vanskelige balanseringssaker og i utviklingen av programvaren. Han jobber med kunder over hele verden, på alle språk.

WhatsApp
Balanset-1A - €1975Spør ingeniøren